Sinop Kadın Platformu:
TEK ADAMIN KARARINA İZİN VERMİYORUZ!

<center> Sinop Kadın Platformu: </center><center><font color=’blue’> TEK ADAMIN KARARINA İZİN VERMİYORUZ! </font></center>

Sinop Kadın Platformu’nca “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele”ye ilişkin “Avrupa Konseyi Sözleşmesi“nin “iptal”i üzerine bir basın açıklaması yapıldı.

Sinop Eğitim Sen önünde yapılan basın açıklamasında Sinop Kadın Platformu adına Canan Ergün konuştu:

“… 8 Mart’ın hemen ardından, bir geceyarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını Resmi Gazete’den öğrendik. Sözleşmeden çekilme kararı anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. İnsan haklarına aykırı faaliyette bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanmaktır. İstanbul Sözleşmesi yani kadınların yaşam hakkı kimsenin iki dudağının arasında değildir. Tüm ülkeyi etkileyecek hiçbir karar demokrasi  yok sayılarak ‘aldım oldu’ ile halka dayatılamaz. Tüm kadınların özgür ve korkusuzca yaşamaları sağlanmadan böyle bir yaşamın olanaklarını yaratacak olan hiçbir sözleşme, yasa, uygulamadan el çekmiyoruz! Hayatlarımıza dair kararları biz alırız!”

“Hayatlarımızın ve haklarımızın tek bir adamın kararına, kararnamesine bağlı olmasına izin vermiyoruz. Milyonlarca kadının canı tek bir adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemizle kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz! Biz kadınlar yaşamak istiyoruz. Kadınlar ‘Yaşamak istiyorum’ çığlıklarını yükseltirken onların yaşam haklarına bir saldırıdır. İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek, kadına ‘Öldürsünler seni’ demektir. Katilin elindeki silah, gözündeki hınç ve nefret olmaktır. Hep söyledik yine söylüyoruz: Kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi’ni feshetme kararı bu ülkedeki kadınları hiçe saymak, kadın cinayetlerini görmezden gelmektedir. Kızkardeşlerimizi hayatta tutamayan, tecavüzden, şiddetten kurtarmayan iktidarın ülkemizin alnına sürdüğü bir kara lekedir. Kadınlar, kadın kazanımlarına hız kesmeden saldırıları süren  iktidara ve onun yarattığı gerici odaklara karşı mücadele etmeye devam edecek! Değil geceyarısı kararnamesi, yeri yarsanız, göğü başımıza geçirseniz haklarımızından da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz. Haklarımızın ve hayatlarımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesi‘ni savunacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz.”

(Bu haber “ajanssinop.com“dan derlendi)

Etiketler

abanagazetesi