İnebolu:
BiLETÇİLİKTEN ÇİLEKÇİLİĞE

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> BiLETÇİLİKTEN ÇİLEKÇİLİĞE </font></center>

20 yıl Milli Piyango bileti satan Selahattin Doğan, değişen düzenle beraber biletçiliği bırakarak İnebolu-Uluköy‘de çilekçiliğe başladı:

“Gelinen süreçte bilet satışları iyice azalmaya başlamıştı. Geçen yıl bilet satışını tamamen bıraktım. Daha önce 10 yıl muhtarlığını yaptığım köyümde seralar kurarak çilekciliğe başladım. Küçük aile işletmesi gibiyiz. İlk etapta geçen yıl serada 1.000 fidan ile çilek yetiştirdim. Fidanlarım çok güzeldi ve ilgi çekti. Çok isteyen oldu. Emanetçilerle İstanbul’a çok çilek fidanı gönderdim. Bu yıl 5.000 fidan yetiştirdim. Kasım ayında başladım çalışmaya. Çilek fidanı soğuğu sevmiyor. 5 derecenin altına düşürmemek için kasım ayından bu yana her gece 2 defa soba yaktım. Şimdi tam dikim zamanı. Üstelik bunlarda doğal toprak kullandım. Gübre kullanmadım. Tadı ve kokusu çok güzel, herkese tavsiye ederim. Şimdiden sonra bu çilekleri büyütmek çok kolay. Herkes saksıda evinin balkonunda, bahçesinde kendi çileğini yetiştirebilir. Bu çilekleri bir kez diktin mi 5 yıl ürün alabiliyorsun.“

Selahattin Doğan sürdürdü:

koronovirüs vakası işimizi engelledi. İstanbul’a gönderemiyorum. İnebolu’ya pazarı günleri gelebiliyorum. Çevre ilçelerden ve köylerden seralarımın olduğu Uluköy’e kadar gelip alıyorlar. Birçok yerden telefonla istiyorlar. Çok ta güzel talep var. Şimdiye kadar 1.000 tanesini sattım.”

(Bu haber “inebolupostasi.com“dan doerlendi)

Etiketler

abanagazetesi